tel. 501675491
English (UK)
Biznesplan na innowacjebiznes plan warszawa


Biznesplan na innowacje

Biznesplan a innowacyjny projekt

Czy dobry biznesplan to to samo co innowacyjny pomysł na biznes? Z całą pewnością można powiedzieć że im projekt jest bardziej innowacyjny tym ma większe szanse na szybsze wdrożenie na rynek. Ale czy dobry biznesplan to jedynie taki który dotyczy innowacyjnej inwestycji. Myślę że NIE, że bez względu na cele jakie sobie stawia przedsiębiorca to dobrze napisany biznesplan jest szansą na odniesienie sukcesu. Źle napisany biznesplan to prosta i szybka droga do porażki, bez względu na to czy Nasz projekt jest innowacyjny czy też nie. Zatem pierwszą i podstawową rzeczą na jakiej należy się skupić chcąc rozpocząć własną działalność gospodarczą to dobrze opracowany biznesplan. Opracowujemy zatem biznesplan po to aby dostarczyć przedsiębiorcy informacji, danych jakie są niezbędne do podjęcia właściwych decyzji. Bez względu na to czy biznesplan dotyczy innowacyjnego pomysłu czy takiego rodzaju działalności który ma dużą konkurencję powinien być opracowany w sposób zrozumiały i przejrzysty dla odbiorcy.

biznesplan na innowacje

Co da nam dobrze napisany biznesplan

Większość doświadczonych przedsiębiorców uważa, że na powodzenie realizacji projektu ma wpływ dobrze napisany biznesplan. Biznesplan pozwala na uporządkowanie planów i określenie wszystkich celów projektu. Więc aby nasze plany o pracy na własny rachunek nie skończyły się tylko na marzeniach należy opracować szczegółowy plan na biznes. Bo może nam się wydawać że nasz innowacyjny projekt jest innowacyjny jedynie do czasu…aż nie zaczniemy opracowywać biznesplanu. Bo pomysł na innowacyjny biznes to trochę za mało żeby odnieść sukces. Przede wszystkim niezbędne jest zbadanie czy to co zaplanowaliśmy ma szanse na znalezienie odbiorców, czy nasz plan finansowania jest wystarczający, czy nasz biznes jest opłacalnym przedsięwzięciem gospodarczym. Potraktujmy zatem biznesplan jako plan na finansowanie naszej działalności. Plan finansowy mus być prawidłowo osadzony w czasie, a przepływy pieniężne z projektu powinny być ujęte np. w okresach kwartalnych. Prawidłowo rozpisany plan finansowy pozwoli nam na pozyskanie kapitału z zewnątrz – środki pozyskane z kredytu bankowego, leasing, dotacje czy pieniądze wspólników. Na jakiekolwiek źródło finansowania się zdecydujemy warto pokazać odbiorcy biznesplanu że nasze przedsięwzięcie jest dochodowe. A dla nas biznesplan niech będzie odpowiedzią w jakim kierunku należy się rozwijać.

Biznesplan – szansa na zwiększenie sukcesu

Biznesplan szczególnie dla projektów innowacyjnych jest jak przewodnik, krok po kroku opisuje realizację wyznaczonych celów. Biznesplan zapewnia przedsiębiorcy lepszą organizację przyjętych działań a tym samym zwiększa szansę na odniesienie sukcesu. Należy zatem traktować biznesplan jako swoistą ściągę, bo sam innowacyjny projekt nie przyniesie przedsiębiorcy oczekiwanego zysku. Wiele świetnych, innowacyjnych pomysłów na biznes poległo tylko dlatego że nie został dla nich przygotowany profesjonalny biznesplan w którym zostały przeanalizowane szanse, zagrożenia czy możliwości realizacji innowacyjnego pomysłu. Zatem dobrze opracowany biznesplan zwiększa nasze szanse na odniesienie sukcesu.

Ocena: ★★★★★